Miejsce to ma swoją bogatą historię, sięgającą czasów greckiego powstania przeciwko Imperium Osmańskiemu. W czasie bitwy udało się otoczyć Akropol, gdzie w tym czasie znajdowali się Turcy. A kiedy podczas bitwy zaczęły się kończyć zapasy, nie pozostało nic poza zniszczeniem kolumn Partenonu, z których można było zrobić amunicję. A Grecy wysłali duży transport ołowiu tylko po to, by oblegający nie zniszczyli architektury.
Akropol znajduje się w stolicy Grecji na skalistym wzgórzu o płaskim wierzchołku. Wszystko to na wysokości 156 metrów. Jeśli chodzi o teren, to ma on około 300 metrów długości i 170 metrów szerokości.
To właściwie kompletny kompleks budowli, z których większość pochodzi z V wieku p.n.e. A projektowali go najlepsi ówcześni architekci. A pierwotnie nie służyła celom obronnym, służyła głównie do kultu pogańskiego. Na całym obszarze budowano świątynie, a na szczególną uwagę zasługują świątynie Ateny, Nike i Posejdona.
Najbardziej rozległa budowa miała miejsce w V lub VI wieku p.n.e. Najważniejszą budowlą z tego okresu była świątynia Hekatompedona, która została wzniesiona na cześć samej Ateny.
Na szczyt można wejść tylko od strony zachodniej, prowadzi tam zygzakowata droga. Po innych stronach po prostu nie ma dostępu. Poniżej znajdują się 2 teatry, Teatr Dionizosa, który został zbudowany przez Greków oraz Odeon Heroda Atticusa, który został zbudowany przez Rzymian. Obecnie na terenie obiektu znajduje się muzeum, które mieści się w osobnym budynku.
Pierwszym pomnikiem, który pojawił się na Nowym Akropolu jest posąg Ateny Promachos, który został stworzony przez samego Fidiasza. Posąg wykonany był z brązu i miał około 7 metrów wysokości. A osobliwość polega na tym, że można go zobaczyć z każdego punktu miasta.
Oczywiście nie zabraknie miejsc, które warto zobaczyć, w tym:
Historia wyrządziła Akropolowi nieodwracalne szkody. Co do Partenonu, to ludzie najpierw zamienili go na kościół Matki Boskiej, a potem na meczet. Erechtejon stał się haremem tureckiego paszy, a świątynia Nica z czasem została rozebrana. W 1894 roku w Grecji miało miejsce potężne trzęsienie ziemi, które przyczyniło się do zniszczeń.
Ale po uzyskaniu niepodległości przez Grecję do renowacji podeszto bardzo poważnie, więc efekty były niesamowite. Udało się odtworzyć wiele z tego, co było tam wiele lat temu.